خانه / دنیای کودک و اطلاعات والدین / چطور به فرزندم کمک کنم تا در مدرسه دوست پیدا کند؟

چطور به فرزندم کمک کنم تا در مدرسه دوست پیدا کند؟

۲۱

فروردین,
۱۳۹۷

۰مهسا شیر محمدی

اطلاعات عمومی روان شناسی کودک


چطور به فرزندم کمک کنم تا در مدرسه دوست پیدا کند؟

وقتی زمان بازگشایی مدارس نزدیک می شود ، والدین و فرزندان، خودشان را برای داشتن یک شروع موفقیت آمیز آماده می کنند. کلاس جدید، معلم جدید، هم کلاسیهای جدید و… همگی می توانند کودک را عصبی و مضطرب کنند و متعاقبا این حالت می تواند به والدین و دیگر اعضای خانواده هم سرایت پیدا کند.

در این مقاله نکاتی در مورد دوست یابی کودکان و تمرین آنها را به اشتراک می گذاریم، آنها را مطالعه و با فرزندتان تمرین کنید.

۸ نکته مفید برای دوست یابی:

۱) لبخند بزن! شاید خیلی پیش پا افتاده به نظر بیاید، اما خیلی مهم است. یک لبخند کوچک می تواند بسیار راه گشا باشد. خیلی از دانش آموزان دیگر هم مثل تو مضطرب و عصبی هستند که دنبال یک صورت خندان و و دوستانه می گردند.

۲) سرت را بالا بگیر و با اطمینان راه برو. می دانم ممکن است خجالت بکشی اما راه رفتن با سر پایین کمکی به تو نمی کند تا دوست پیدا کنی! وقتی بقیه می بینند که تو پایین را نگاه می کنی، یا اخم کردی یا نگرانی از صورتت می بارد، اونها فکر نمی کنند که تو خجالت می کشی! اونها فکر می کنند تو نمی خواهی با کسی دوست باشی. یادت باشد تو هدیه  خداوند هستی. تو بسیار ویژه هستی. مطمین باش بچه ها بسیار هیجان زده خواهند شد از شناخت تو و ویژگیهای خاص تو. پس برو و خودت را به آنها نشان بده.

۳) به چشم بچه ها نگاه کن و بگو سلام.هیچ کس دوست ندارد احساس نامرئی بودن کند، طوری که انگار آنها وجود دارند ولی کسی آنها را نمی بیند. وقتی تو به چشم بچه ها نگاه می کنی و می گویی سلام، باعث ایجاد احساس راحتی و صمیمیت در آنها می شوی. پس این دفعه وقتی با کسی چشم تو چشم شدی به جای این که نگاهت را بدزدی، صاف تو چشماش نگاه کن، دست تکان بده یا بگو سلام. به من اعتماد کن، این روش جواب میده.

۴) خودت را معرفی کن. یادت میاد گفتم تو خیلی ویژه ای؟ خوب اینجا بچه های زیادی را ملاقات خواهی کرد و هیچ دلیلی ندارد نگران این باشی که آنها نخواهند با تو ملاقات کنند. شجاع باش. به این فکر کن وقتی یکی از بچه ها می خواهد با تو صحبت کند چه احساسی داری؟ تو هم وقتی می خواهی با آنها صحبت کنی، احساس مشابهی خواهند داشت! اینجا یک نمونه برای مثال وجود دارد: ((سلام! من ___ هستم. اسم تو چیه؟ )). به همین سادگی!

۵) یک سئوال بپرس. اگر نمی دانی چه بگویی، از این دوست جدیدت یک سئوال بپرس. آدمها دوست دارند راجع به خودشان حرف بزنند. اینجا چند تا ایده برات دارم:

– از این که مدرسه ها باز شدن خوشحالی؟

– تابستان چه کارهایی کردی؟

– چه درسی رو بیشتر دوست داری؟

– چه بازی یا سرگرمی ای رو دوست داری؟

– طرفدار کدوم تیم فوتبال هستی؟

– و …

۶) تعریف و تمجید کن. به دوست جدیدت نگاه کن، می توانی به نکات خوبش فکر کنی؟ من شرط می بندم تو می توانی. تو دوست داری کسی ازت تعریف کند؟ پس دوست جدیدت هم حتما دوست دارد! مثلا بگو: ((من از مدل موهای تو خوشم میاد، خودت درستشون کردی؟ ، چه کفشای قشنگی داری! و …)) یا می توانی بگویی : ((مرسی که به من سلام کردی، من خجالت می کشیدم اما تو با این کارت روز من رو ساختی)).

۷) دعوت کن کسی پیش تو بنشیند یا با تو بازی کند. آیا نگران این هستی که چه کسی قرار است پبش تو بنشیند ؟ آیا نگران این هستی که زنگ تفریح هیچ کس با تو بازی نکند؟ خوب بچه های دیگری هم هستند. دنبال کسی بگرد که انگار کسی را نمی شناسد یا تنهاست. او حتما خوشحال خواهد شد که دعوتش کنی با تو بازی کند یا کنارت بنشیند.

۸) خوشحال و مثبت باش. هیچ کس دوست ندارد اطراف کسی باشد که معمولا منفی و اخمالو است. دنبال نکات خوب موقعیتها و افراد باش. انتخاب کن که خوشحال باشی و خوشحالی تو منتشر خواهد شد در نتیجه بچه ها دوست خواهند داشت که در اطراف تو باشند به خاطر نگرش مثبت و چهره ی شادت.

حالا با ایفای نقش تمرین کنید:

حالا که این روش ها را یاد گرفتی، نوبت به تمرین کردن است. شاید در ابتدا به نظرت مسخره و احمقانه باشد، اما توجهی نکن و ادامه بده!

۱) از اعضای خانواده بخواهید وانمود کنند که هم کلاسیهای شما هستند.

۲) سرتان را بالا بگیرید و وارد اتاق شوید و وانمو کنید که در مدرسه هستید و تمرین کنید که لبخند بزنید و به همان روش که گفته شد شروع به مکالمه با افراد خانواده (به عنوان هم کلاسیها) کنید.

۳) وانمود کنید که چه کار می کنید وقتی کسی می خواهد با شما صحبت کند و شما چطور با دیگران سر صحبت را باز می کنید.

۴) شوخی کنید و اسم الکی و خنده دار برای خودتان بسازید یک مکالمه خنده دار را بسازید.

نکته: برای ایفای نقش و تمرین ابتدا والدین و بزرگترها این کار را بر عهده بگیرند و کودک مشاهده کند و یا نقش هم کلاسها را بازی کند تا بتواند الگو برداری کند.
به یاد داشته باشید، بسیاری از مسائل و اختلالات کودکان در سن کم قابل درمان هستند و بخشی از آن ها در بزرگسالی غیر قابل درمان. همین الان اقدام کنید.
جهت مشاوره در جهت تشخیص یا درمان اختلالات مربوط به کودکان و آموزش والدگری (فرزندپروری) می توانید در ساعت های اداری با شماره تلفن ۰۹۱۹۷۹۰۳۱۲۷ تماس حاصل فرمائید.


لينک منبع

درباره ی admin

همچنین ببینید

داستان راپانزل – کودک و نوجوان

روزی و روزگاری در زمان های دور، زن و مردی تنها در جنگلی بکر و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *