خانه / دنیای کودک و اطلاعات والدین / قشقرق کودک را چگونه متوقف کنیم؟

قشقرق کودک را چگونه متوقف کنیم؟

۰۵

شهریور,
۱۳۹۷

۰مهسا شیر محمدی


قشقرق کودک را چگونه متوقف کنیم؟

در هر صورت شنیدن گریه  و قشقرق کودک آزار دهنده است، اما همه بچه ها آن را انجام می دهند، خصوصا وقتی درخواستی از شما دارند که باب میل شما نیست. این یک رفتار طبیعی است و راه حل مقابله با آن این است که به آنها اجازه دهیم که از عکس العمل ما آگاهی داشته باشند که آزار دادن و اذیت کردن بی معنی است چرا که این راه متقاعد کردن شما برای آنچه می خواهند نیست.

اینجا چند نمونه از ابزارهای ساده و موثر ما برای حل این مسئله وجود دارد، اینها واقعا برای متوقف کردن قشقرق کودک خیلی موثر هستند:

 مشاجره و قشقرق کودک را کِش ندهید:

– یک پاسخ ساده به کودک بدهید، یک عبارت دلسوزانه را بدون این که عصبانی شوید یا صدایتان را بالا ببرید، تکرار کنید.

– به عنوان مثال در مقابل قشقرق کودک می توانید این عبارات را تکرار کنید: (می دونم، می فهمم، حرفت را می شنوم، من بیش از این که بحث کردن را دوست داشته باشم تو را دوست دارم.)

– فرزند شما بعدا متوجه خواهد شد که علی رغم این که شما نسبت به احساست او بی اعتنا نیستید، اما تسلیم خواست او نمی شوید  نو نیز وارد بحث و جدل نمی شوید و با رفتارهای او اعصابتان خرد نمی شود.

– شما ممکن است به این نتیجه برسید که این روش برای خاموش کردن قشقرق کودک او را بیشتر عصبانی می کند، اما او به زودی متوجه می شود که از این به بعد تسلیم او نمی شوید و ادامه ی قشقرق بی معنی است.

اینجا پیشنهادات دیگری هم  برای متوقف کردن قشقرق کودک وجود دارد:

بیانیه ی من:

– یک ( بیانیه ی من ) لازم است که با من یا مال من شروع شود، (و اگر گوینده یک خانواده یا یک زوج هستند باید با ما یا مال ما شروع شود.)

– یک ( بیانیه ی من ) به ما اجازه می دهد که بر آنچه که می توانیم کنترل کنیم متمرکز شویم به جای آنکه بر آنچه می خواهیم کنترل کنیم متمرکز شویم، به طوریکه بتوانیم یک بیانیه بسازیم برای فرزندانمان که قادر به اعمال و اجرای آن باشیم.

– به عنوان مثال به فرزندتان بگویید:

(من به حرف بچه ای گوش می کنم که با صدای آرام مثل خودم صحبت کند) یا (من جعبه شکلات را به بچه ای می دهم که با ادب درخواست کند.)

– و اگر شما مایل به اجرای درخواست فرزندتان نیستید یک گزینه ی جایگزین پیشنهاد دهید، به عنوان مثال: (من نمی خواهم الان به تو شکلات دهم در عوض می توانم به تو یک سیب بدهم)

– اگر قشرق کودک ادامه پیدا کرد، شما مجددا بیانیه تان را تکرار کنید تا زمانی که قشقرق کودک متوقف شود.

– همانطور که قبلا هم گفته شد شما ممکن است به این نتیجه برسید که این روش برای خاموش کردن قشقرق کودک او را بیشتر عصبانی می کند، اما او به زودی متوجه می شود که از این به بعد تسلیم او نمی شوید و ادامه ی قشقرق بی معنی است.


لينک منبع

درباره ی admin

همچنین ببینید

روانشناسی رنگ ها چه حرفی برای گفتن دارد؟ (بخش یک)

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که در برخی مواقع، به طور ناخودآگاه نسبت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *