خانه / دنیای کودک و اطلاعات والدین / سخنی با والدین فرزندان طلاق : اگر کودکیِ دشواری داشته اید یا فرزند طلاق هستید

سخنی با والدین فرزندان طلاق : اگر کودکیِ دشواری داشته اید یا فرزند طلاق هستید

۰مهسا شیر محمدی


سخنی با والدین فرزندان طلاق : اگر کودکیِ دشواری داشته اید یا فرزند طلاق هستید

شخصیت اصلی ما در شیوه پدر و مادری کردن ما تاثیر به سزایی دارد. والدی که به طور طبیعی مثبت است، از صحبت کردن درباره احساسات هراسی ندارد و حالاتش را نشان می دهد، احتمالا کودکی گرم و پر مهری داشته است. شیوه بزرگ شدن ما به طور مستقیم بر رابطه مان با فرزندمان اثر می گذارد.به عنوان نمونه، اگر هرگز با مادرتان رابطه صمیمانه ای نداشته اید، احتمالا نمی توانید به عنوان یک مادر به فرزندتان نزدیک شوید. مهم است که جنبه های کودکی خود را که کمک می کند تا والد بهتری شویم یا ما را از والد بهتر بودن باز می دارد، بررسی و درک کنیم.

اگر شما فرزند طلاق هستید، ممکن است نسبت به به وضعیت کنونی فرزندتان (که فرزند طلاق است) به شدت حساس باشید. نکته مثبت شرایط شما این است که نسبت به والدی که خودش فرزند طلاق نیست، شناخت بهتری نسبت به این وضعیت دارید. علاوه بر این، اگر فرزندتان آن قدر بزرگ باشد که از کودکی شما مطلع باشد، ممکن است فکر کند شما شرایطش را درک می کنید ودر نتیجه با شما راحت تر باشد.

اگر شما در رابطه با طلاق پدر و مادرتان به نتیجه ای رسیده اید، تجربه گذشته تان می تواند در حال حاضر موهبتی برای شما و خانواده تان باشد. اما اگر هنوز دچار احساسات شدیدی هستید، مشکل حل نشده ای دارید یا می بینید که بعضی از رویدادها، احساسات و خاطرات قدیمی و قدرتمندی را در شما بیدار می کنند، شاید برای فرزندتان مشکل ساز شوید.اگرچه هر طلاقی منحصر به فرد است اما احساسات ناشی از طلاق تقریبا همگانی است.هنگامی که فرزندتان دلش برای پدر/ مادرش تنگ می شود و گریه می کند یا همسر سابقتان شما را متهم می کند که وقت کافی برای فرزندتان صرف نمی کنید، شاید دچار این احساس شوید که به سالیان کودکیتان بازگشته اید و دوباره عواطف قدیمی در شما فعال شوند.در نتیجه ممکن است ناآگاهانه و به منظور حفاظت از خود، نخواهید با ناراحتی و مشکلات فرزندتان رو به رو شوید و با رفتار یا گفتار خود به او بفهمانید که نمی خواهید درباره مشکلات او چیزی بشنوید یا خودتان را متقاعد کنید که طلاق کمتر از حد معمول او را ناراحت کردهاست. شاید به این دلیل واکنش های احساسی شما نسبت به همسر سابقتان شدید تر از معمول است. مثلا، اگر همسر سابقتان به همان روش پدرتان خانه را ترک کرده است، شاید دستخوش احساسات شدیدی شوید و بیشتر از حالت عادی خشمگین شوید.

اگر به شدت از همسر سابقتان خشمگین و غمگین هستید یا از فرزندتان فاصله گرفته اید، به رفتارها و واکنش های خود توجه کنید. به جای آن که توجیه کنید که چرا نمی توانید این یا آن کار را برای خود یا فرزندتان انجام دهید، گذشته خود را به دقت مرور کنید.آیا وضعیت کنونی شما برخی احساسات دردناک و تلاشهای قدیمی را در شما بیدار کرده است؟ آیا اکنون مانند دورا کودکیتان، احساس ناتوانی و درماندگی می کنید؟ آیا مشاهده فرزندتان در شرایطی که با طلاق دست و پنجه نرم می کند، برایتان بیش از حد درناک است؟ به خاطر فرزندتان و به خاطر خودتان ، باید یاد بگیرید که بین شرایط گذشته و حال، تمایزی قایل شوید. اگر متوجه شدید که انجام این کار برایتان دشوار است، از یک درمانگر یا والد همتا (یک والد مجرد یا بزرگسالی که خود فرزند طلاق بوده یا کودکی سختی داشته است) کمک بگیرید.

به یاد داشته باشید، بسیاری از مسائل و اختلالات کودکان در سن کم قابل درمان هستند و بخشی از آن ها در بزرگسالی غیر قابل درمان. همین الان اقدام کنید.
جهت مشاوره در جهت تشخیص یا درمان اختلالات مربوط به کودکان و آموزش والدگری (فرزندپروری) می توانید در ساعت های اداری با شماره تلفن ۰۹۱۹۷۹۰۳۱۲۷ تماس حاصل فرمائید.


لينک منبع

درباره ی admin

همچنین ببینید

دانلود کتاب مرغان کارآگاه از سری قصه های کلیله و دمنه

دانلود کتاب مرغان کارآگاه با فرمت pdf از سری کتاب های خوب برای بچه های …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *