خانه / دنیای کودک و اطلاعات والدین / روانشناسی شخصیت | شخصیت در اجتماع

روانشناسی شخصیت | شخصیت در اجتماع

روانشناسی شخصیت : شخصیت در واقع یک وضعیت و خصوصیت انتزاعی است. مفهوم انتزاعی بودن شخصیت به این معنی است که چیز قابل دیدنی نبوده و بیشتر قابل لمس است. شخصیت هر فردی با توجه به عوامل گوناگونی شکل می گیرد و هر قسمت از زندگی فرد یک بخش از شخصیت وی را می سازد. به طور مثال یک کودک در دوران کودکی خود مقداری از شخصیت خود را شکل می دهد که  در این دوران بیشتر شخصیت کودک از طریق پدر و مادر و افراد نزدیک وی شکل می گیرد.

شخصیت در اجتماع

در اجتماع شخصیت شاید دارای مفهومی کم و بیش متفاوت از علم روانشناسی باشد. به زبان عامیانه و از دیدگاه مردم شخصیت به وجه ای از فرد گفته می شود که در بین جمع از خود بروز می دهد و طبق آن رفتار می نماید. حتی وقتی از کسی رفتار نا مناسبی  سر می زند می گویند فرد دارای یک شخصیت عجیب و بدی است. در واقع شخصیت از دیدگاه اجتماع و مردم به دو شاخه ی خوب و بد تقسیم می شود. هر یک از این شاخه ها را نیز بر طبق ویژگی های موجود در فرد به او نسبت می دهند. مثلا وقتی کسی گوشه گیر است می گویند او اجتماعی نبوده و گوشه گیر است. در واقع گوشه گیری را شخصیتی نا مناسب برای وی دانسته و او را فردی منزوی تلقی می کنند.

روانشناسی شخصیت

از دیدگاه روانشناسی شخصیت بعدی از فرد است که فرد بر اساس آن رفتاری را از خود بروز داده و یا دارای ویژگی های خاص و منحصر به فرد خود است. از نظر روانشناسی هیچ انسانی بی شخصیت و یا با شخصیت نیست و هیچ یک از انسان ها دارای شخصیت های بد و خوب نیستند. بلکه هر فردی دارای شخصیتی خاص خود بوده و طبق آن رفتار می نمایند. مثلا شخصیت فردی به گونه ای است که همیشه طبق آن چه آموخته است رفتار می کند و شاد است یا عده ای پرخاشگر هستند. شخصیت بخش مهمی از زندگی انسان است. که نباید دچار خدشه شود. هر فردی نیز باید در مورد شخصتی که دارد به آگاهی کامل رسیده و خود آگاهی داشته باشد.

مشاوران هیرو علاوه بر مشاوره دادن در زمینه ی شخصیت در زمینه های دیگر نظیر ازدواج، خانواده، افسردگی، کودک، پرخاشگری، طلاق و سایر زمینه های دیگر شما را یاری خواهند کرد. برای دریافت مشاوره  و حل مشکل خود با ما تماس  بگیرید.


لينک منبع

درباره ی admin

همچنین ببینید

کاربرگ تمرین شمارش اعداد یک الی سی برای خردسالان و کودکان

ایستگاه کودک بسیاری از مطالب، توسط سایت ایستگاه کودک تهیه شده و برای اولین بار …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *