خانه / دنیای کودک و اطلاعات والدین / حل اختلافات دوستی به گونه ای که همه راضی باشند

حل اختلافات دوستی به گونه ای که همه راضی باشند

۰۵

فروردین,
۱۳۹۷

۰مهسا شیر محمدی

اطلاعات عمومی روان شناسی کودک


حل اختلافات دوستی به گونه ای که همه راضی باشند

یک راز مهم برای کنار آمدن با دوستان این است که چگونه اختلافات دوستی را با هم حل کنیم. اگر این جر و بحث ها قدیمی شده اند یعنی آن که هیچ کس گوش نمی کند و هیچ کس راضی نیست. در این جا چند گام برای حل اختلافات دوستی ارائه شده اند که می توانید به فرزندانتان بیاموزید:

  1. درنگ کنید و آرام شوید: به محض این که احساس کردی یک مشاجره به جایی نمی رسد، به حالت دوستت توجه کن. آیا احساسات او جریحه دار شده اند؟ آیا تو یا دوستت عصبی شده اید؟ در این حالت یم وقفه را اعلام کن. می توانی یک نفس عمیق بکشی، پیشنهاد کنی که هر دو درتگ کنید و آرام شوید، کمی آب بخورید، یک دقیقه صبر کنید و سپس به مسئله بازگردید. تنها وقتی که تو و دوستت آرام باشید می توانید راجع به آنچه اذیتتان می کند صحبت کنید.
  2. چند قانون گفت و گو تعیین کنید: توافق کنید که برای حل اختلافات دوستی به نوبت گوینده و شنونده شوید و مشکل رااز طرف مقابل بشنوید، بدون مداخله، بدون سرکوب کردن، بدون لقب دادن به یکدیگر بدون خشم و سرزنش. آرام باشید واقعیت را بگویید و با احترام باقی بمانید. به خاطر داشته باشید که هر دوی شما باید کمی مسئولیت پذیر باشید.
  3. با دقت گوش کنید: نقطه نظر دوستت را بشنو.
  4. از جملات ((من)) استفاده کنید: وقتی صحبت می کنی، بگو که چه احساسی داری. بگو چرا چنین احساسی داری. بگو که می خواهی مسائل منصفانه باشند. بگو می خواهی اختلافات دوستی به گونه ای حل شوند که همه راضی باشند. نگو (( تو این کار را انجام دادی)) یا (( تو این حرف را زدی)). کار تو این است که به مشکل حمله کنی نه به دوستت.
  5. در مورد این که مشکل چیست توافق کنید: هر دوی شما باید تصمیم بگیرید واقعا در مورد چه چیزی مشاجره می کنید.
  6. در مورد انتخابهای دیگر فکر کنید: برای حل این اختلاف دوستی راه حلی پیدا کنید که برای هر دو منصفانه باشد.
  7. در مورد انجام آن توافق کنید و آن را اجرا کنید: اگر احساسات کسی جریحه دار شده است، سعی کنید همدیگر را ببخشید و به دوستی تان ادامه دهید.

به یاد داشته باشید، بسیاری از مسائل و اختلالات کودکان در سن کم قابل درمان هستند و بخشی از آن ها در بزرگسالی غیر قابل درمان. همین الان اقدام کنید.
جهت مشاوره در جهت تشخیص یا درمان اختلالات مربوط به کودکان و آموزش والدگری (فرزندپروری) می توانید در ساعت های اداری با شماره تلفن ۰۹۱۹۷۹۰۳۱۲۷ تماس حاصل فرمائید.


لينک منبع

درباره ی admin

همچنین ببینید

با کودک پرخاشگر چگوه برخورد کنم؟

خشم یکی از هیجان های اصلی و طبیعی در انسان است و هرکس درجه هایی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *