خانه / دنیای کودک و اطلاعات والدین / انواع نظریه ها راجع به فوبی های خاص

انواع نظریه ها راجع به فوبی های خاص

۲۸

فروردین,
۱۳۹۷

۰مهسا شیر محمدی


انواع نظریه ها راجع به فوبی های خاص

همانطور که قبلا گفته شد انواع مختلف فوبی های خاص وجود دارد که از متداول تا مبهم گسترش دارند. توجیهات اصلی برای فوبی های خاص بر دیدگاههای زیستی و روان شناختی متکی هستند.

پژوهشگران در چارچوب دیدگاه زیستی، معتقدند که اضطراب مرتبط با فوبی های خاص ممکن است با نابهنجاریهایی در قشر جزیره ای قدامی ارتباط داشته باشد. این منطقا از مغز بین قطعه های گیجگاهی و پیشانی مرتبط با هیجان و خودآگاهی قرار دارد. جالب این که به نظر می رسد، فوبی های خاص مختلف، الگوهای برانگیختگی مغزی متفاوتی را نشان می دهند.

رویکرد رفتاری به فوبی های خاص بر شرطی سازی تاکید دارد که در صورتی روی می دهد که فرد یاد گرفته باشد احساس های جسمانی ناخوشایند را با نوع خاصی از محرک یا موقعیت تداعی کرده باشد. رفتارگرایان فرض می کنند که ممکن است داشتن چنین واکنش هایی ارزش انطباقی داشته باشد، زیرا این موقعیت ها، مانند روبه رو شدن با مار خطرناک، واقعا همان هایی هستند که باید از آنها اجتناب کرد با این حال ماهیت ناسازگارانه ی این نشانه ها در صورتی شکل می گیرد که افراد این واکنش را به تمام محرک ها در آن طبقه، از خمله محرک های بی ضرر، تعمیم دهند. فوبی های خاص ممکن است جنبه های رشدی نیز داشته باشند. کودکان خردسال از موقعیت ها یا چیزهایی که بتوانند ببینند می ترسند، وقتی آنها بزرگتر می شوند، این چیزها انتزاعی تر می شوند(مثل لولو). در انتهای دیگر طیف سنی، بزرگسالان مبتلا به فوبی های خاص ممکن است نشانه ها را گزارش ندهند، بلکه در عوض اضطراب خود را اشتباها به بیماری جسمانی نسبت دهند.

بر طبق دیدگاه شناختی-رفتاری، افراد مبتلا به فوبی های خاص ((سیستم های هشدار)) بیش از حد واکنش پذیر به خطر دارند و چون محرک ها را سوء تعبیر می کنند، چیزها را به صورت خطرناک درک می کنند. برای مثال، درک اشتباه چیز یا موقعیتی به صورت کنترل نا پذیر ، خطرناک، یا منزجر کننده، با احساس های آسیب پذیری همبستگی دارد.این انتساب ها ممکن است فوبی رایج عنکبوت ها را توجیح کنند، حشره ای که افراد برداشت های اشتباه و نگرانی های زیادی درباره آن دارند. در مقابل، در فوبی خون_ تزریق_ جراحت، ترس و نفرت از آلودگی نقش اصلی دارند. افراد مبتلا به فوبی ها همچنین گرایش دارند بعد از مواجهه با محرکی که از آن می ترسند، احتمال پیامد خطرناک را بیش از حد براورد کنند.
به یاد داشته باشید، بسیاری از مسائل و اختلالات کودکان در سن کم قابل درمان هستند و بخشی از آن ها در بزرگسالی غیر قابل درمان. همین الان اقدام کنید.
جهت مشاوره در جهت تشخیص یا درمان اختلالات مربوط به کودکان و آموزش والدگری (فرزندپروری) می توانید در ساعت های اداری با شماره تلفن ۰۹۱۹۷۹۰۳۱۲۷ تماس حاصل فرمائید.


لينک منبع

درباره ی admin

همچنین ببینید

کبوتر ناز من تنها نشسته از سری آهنگ های رنگین کمان – چرا و چیه

کبوتر ناز من تنها نشسسته دلم براش می سوزه پرش شکسته به من نگاه می …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *