خانه / دنیای کودک و اطلاعات والدین / انعطاف پذیری در زندگی – تاثیر انعطاف پذیری بر روابط ما با دیگران – بهترین تربیت

انعطاف پذیری در زندگی – تاثیر انعطاف پذیری بر روابط ما با دیگران – بهترین تربیت

چگونه انسان انعطاف پذیری در زندگی باشیم؟

تاثیر انعطاف پذیری بر روابط ما با دیگران چیست؟

تنبیه بهترین تربیت است

انعطاف پذیری در زندگی : صوفیا آدم منضبطی بود که به اعضای خانواده اش زور می گفت . همه از جمله شوهرش وظیفه شناس بودند و کار هایی را که صوفیا برای آن ها راتعیین می کرد ، بی چون و چرا انجام می دادند .

اما صوفیا بی جهت آن ها تعیین می کرد ، و هیچ وقت ملاحظه احساسات و نظرات شان را نمی کرد . او به اضطراب و مشکلات هیجانی فرزندانش توجه نمی کرد . او به اضطراب و مشکلات هیجانی فرزندانش توجه نمی کرد . پدر صوفیا ، افسر عالی رتبه ی نیروی دریایی بود و خانواده اش را همان طور اداره می کرد که کشتی ها را . شوهر صوفیا می گفت پدر صوفیا در مقایسه با دخترش خیلی نازنازی است !

تحلیل مشاوره

تنبیه موقتا می تواند رفتارهای ناخوشایند و آزارنده را سرکوب کند ، ولی مشکلات را حل نمی کند و جلوی درگیری ها را نمی گیرد .

در واقع تنبیه مشکلات جدی تری ایجاد می کند . تنبیه شدگانی مثل شوهر و فرزندان صوفیا ، با تنبیه گر بیگانه شده و وحشت ، نفرت ، افسردگی و دیگر حالات منفی ، وجودتان را می گیرد . تنبیه شدگان به خرابکاری رو می آورند و غیر مستقیم پرخاشگری می کنند .

به این ترتیب آتش نزاع و درگیری آن ها با تنبیه گر شعله ور می شود . در ضمن تنبیه – اعم از سانسور ، توبیخ ، نکوهش ، دعوا یا کتک زدن – هر نتیجه ای می دهد جزعشق و محبت .

فلسفه ی می خواهم درسی به تو بدهم که فلسفه ی تنبیه خشن است ، فقط  درس خشونت ، بد رفتاری ، برخورد تند ، بی رحمی و سلطه گری می دهد .

تنبیه ، آدم ها را با یکدیگر بیگانه می کند و مشکلی را حل نمی کند . تنبیه نازل ترین و ابتدایی ترین شیوه ی تعلیم و تربیت می باشد و با هدف ارعاب ، زورگویی و ذله کردن دیگری انجام می شود .

تنبیه به همه ضرر می زند ( انعطاف پذیری در زندگی )

تنبیه به همه ضرر می زند . بله ، اگر برای رفع رفتار غلط فرزندان کاری نکنید ، فرزنداتان رفته رفته فرصت درست رفتارکردن و خویشتنداری را از دست می دهد .

اما ضرب المثل بی ترکه ، بچه لوس می شود کاملا غلط است . رفتار خوب ، شایسته و جامعه پسند با تربیت ، آموزش، الگو برداری پدید می آید نه با ترکه. پس بهتراست به جای ارعاب و مجازات مردم  و ملت ها آن ها را تربیت کرده و روشن کنیم . 

اگر هدف شما تربیت فرزندتان به قصد رفع مشکلات و اصلاح رفتارهای منفی او است ، پاداش دادن رفتارهای مثبت وی بهترین راه است .

اکثر تحقیقات روان شناسی نشان می دهند که پاداش دادن پاسخ های مثبت موثر تر از تنبیه کردن پاسخ های منفی است . خوبی های فرزندتان را شکار کنید و به آن ها پاداش بدهید .

برای مثال ، به جای آن که فرزندتان را بابت این که دیر گفته توالت دارد تنبیه کنید ، نشان بدهید که به او افتخار می کنید که به شما گفته توالت دارد .

یا به فرزند هشت ساله ی خود بگویید چقدر خوب اتاق را مرتب کردی – حتی اگر یکی از عروسک هایش را جا گذاشته باشد .

وقتی دخترتان به خاطر ترافیک ۲۰ دقیقه دیرتر به خانه می رسد از او تشکر کنید که به شما تلفن زده و گفته است دیر می آید .

اگر اعمال مثبت فرزندان تان و پرهیز آنان از انجام اعمال منفی را پاداش بدهید ، فرزند شاد تری تربیت خواهید کرد و انعطاف پذیری در زندگی را به او آموخته اید . پس دائم آن ها را بابت رفتار بدشان تنبیه نکنید. در اصل هدف شما این است که فرزندانتان منضبط و خویشتندار شوند و در آینده ، بزرگسالان مستقل ، سازگار و خوشحال باشند .

پادزهر ها

نجوا های درونی و اصلاحی

هزینه تنبیه از هزینه مثبت بیشتر است .

مهربانانه و عاشقانه تربیت کردن کودکان از تنبیه کردن آنان بهتر است .

تنبیه در بهترین حالتش ، سرکوبی زود گذر است .

تربیت از تهدید است .

لحن آرام و لطیف از لحن تند و خشن آموزنده تر است .

باور مخالف مثبت

به جای آن که رفتارهای بد را تنبیه کنی ،
رفتارهای خوب را پیدا کن و به آن ها پاداش بده .


لينک منبع

درباره ی admin

همچنین ببینید

دانلود کتاب مرغان کارآگاه از سری قصه های کلیله و دمنه

دانلود کتاب مرغان کارآگاه با فرمت pdf از سری کتاب های خوب برای بچه های …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *