خانه / دنیای کودک و اطلاعات والدین / اختلال فوبی های خاص – روانشناسی کودکان

اختلال فوبی های خاص – روانشناسی کودکان

۰۹

فروردین,
۱۳۹۷

۰مهسا شیر محمدی


اختلال فوبی های خاص

فوبی ترس غیر منطقی در ارتباط با شی یا موقعیت خاصی است. خیلی افراد از چیزهای رایج مانند عنکبوت ها یا ارتفاعات می ترسند.اما در فوبی خاص ترس یا اضطراب ، محسوس و شدید است. افراد مبتلا به فوبی خاص برای اجتناب کردن از شی یا موقعیتی که هدف ترس آنهاست، زحمت زیادی به خود می دهند. اگر نتوانند اجتناب کنند ، آن موقعیت را با ترس و ناراحتی زیاد تحمل می کنند.فوبی خاص همچون تمام اختلالات اضطرابی ناراحتی قابل ملاحظه ای را شامل می شود. به علاوه این اختلال زودگذر نیست، بلکه باید حداقل به مدت ۶ ماه ادامه داشته باشد تا تشخیص را موجه سازد.

تقریبا هر چیز یا موقعیتی می تواند هدف فوبی را تشکیل دهدافراد می توانند برای هر چیزی از رانندگی گرفته تا آمپول ها، فوبی داشته باشند. چهار طبقه ی فوبی های خاص عبارتند از حیوانات ، محیط طبیعی (توفان ها ، ارتفاعات ، آتش)، خون – جراحت – تزریق (دیدن خون، داشتن عمل جراحی عمیق)، و پرداختن به فعالیتهایی در موقعیت های خاص ( رانندگی، پرواز، بودن در مکان بسته).پنجمین طبقه فوبی های خاص انواع گوناگون محرک ها یا موقعیت ها نظیر ترس کودک از دلقک ها یا ترس بزرگسالان از مبتلا شدن به بیماریهای خاص را شامل می شود.

در مجموع شیوع فوبی خاص، در طول عمر ۱۲٫۵ درصد است. بالاترین میزان شیوع فوبی های خاص در طول عمر، ترس از موقعیت های طببیعی، مخصوصا ارتفاعات را شامل می شود که بین ۳٫۱ تا ۵٫۳ درصد برآورده شده اند. میزان شیوع حیوانات ۳٫۳ تا ۷ درصد است. اینکه اینها دو مورد از شایعترین فوبی های خاص هستند به این واقعیت اشاره دارد که در بین افراد مبتلا به هر نوع از فوبی خاص، ۵۰ درصد ترس از حیوانات یا ترس از ارتفاعات دارند.

ملاک های تشخیصی  DSM-5 برای فوبی خاص:

A. ترس یا اضطراب محسوس در مورد موضوع یا موقعیتی خاص (مثل پرواز کردن، ارتفاعات، حیوانات، تزریق شدن، دیدن خون)
توجه: در کودکان این ترس یا اضطراب ممکن است با گریه، قشقرق ها، میخکوب شدن، یا چسبیدن ابراز شود.
B. موضوع یا موقعیت فوبیک تقریبا همیشه ترس یا اضطراب فوری را تحریک می کند.
C. از موضوع یا موقعیت فوبیک به طور فعال با ترس شدید اجتناب می ورزد.
D. این ترس یا اضطراب با ایجاد خطر واقعی توسط موضوع یا موقعیت خاص و زمینه اجتماعی – فرهنگی تناسب ندارد.
E. این ترس، اضطراب و اجتناب مدام است، معمولا ۶ ماه بیشتر ادامه می یابد.
F. این ترس، اضطراب یا اجتناب ، ناراحتی قابل ملاحظه بالینی در عملکرد اجتماعی، شغلی یا زمینه های دیگر عملکرد ایجاد می کند.
G. این اختلال با نشانه های روانی اختلال دیگر، از جمله ترس، اضطراب و اجتناب از موقعیت های مرتبط با نشانه های شبه وحشت زدگی یا نشانه های ناتوان کننده دیگر (مثلا در آگورا فوبی) ، موضوعات یا موقعیت های مرتبط با وسواس های فکری (مثلا در اختلال وسواس فکری-عملی )، یادآورهای وقایع آسیب زا(مثلا در اختلال استرس پس از سانحه)، جدایی از خانه یا اشخاص دلبسته (مثلا در اختلال اضطراب جدایی)، یا موقعیت های اجتماعی (مثلا در اختلال اضطراب اجتماعی)، بهتر توجیه نمی شود.
به یاد داشته باشید، بسیاری از مسائل و اختلالات کودکان در سن کم قابل درمان هستند و بخشی از آن ها در بزرگسالی غیر قابل درمان. همین الان اقدام کنید.
جهت مشاوره در جهت تشخیص یا درمان اختلالات مربوط به کودکان و آموزش والدگری (فرزندپروری) می توانید در ساعت های اداری با شماره تلفن ۰۹۱۹۷۹۰۳۱۲۷ تماس حاصل فرمائید.


لينک منبع

درباره ی admin

همچنین ببینید

داستان شاهنامه برای کودکان: جنگ رستم و اَکوانِ دیو

داستان شاهنامه برای کودکان فارسی زبانبرگرفته از شاهنامه فردوسی داستان شاهنامه برای کودکان : جنگ رستم …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *